Tieto informacie sú stiahnuté z : https://www.papagaj.czechian.net/index.files/Page1392.htm
Choroby
Choroby spôsobené parazitmi
Červy
Stále väčší výskyt červov je v poslednej dobe pre chovateľov nepríjemnou záležitosťou. Stále častejšie dochádza k úmrtiam vtákov, príčinou sú červy. Často na vtákochnič nespozorujeme, sedia smutno a jedného rána nájdeme uhynuté. Pokial medzi hostiteľom a parazitom panuje určitá rovnováha, sotva zistíme nejaké príznaky napadnutia. Avšak maličkosť (nedostatok vitamínov, nachladenie) môže situáciu iba zhoršiť, telo sa nebude môcť brániť. Ide predovšetkým o určité druhy škrkaviek a kapilárii. Škrkavky môžu dosahovať až 6 cm. A žijú v tenkom čreve. Kapilárie žijú taktiež v enkom čreve a sú iba 2 cm dlhé. Hlavou sa „pricucnú“ na sliznice čriev. Môžu tím spôsobyť krvácanie a trus vtákov má hnedé sfarbenie. Vajíčka červov sú vidieť pri 100 násobnom zväršení. Jasná diagnóza však vyplýva až pri 200-300 násobnom zväčšení. Čiastočku trusu vložíme do nasýteného solného roztoku a asi po 15 min. rozotrieme kvapku s povrchu na sklíčko a pozorujeme mikroskopom. Vajíčka škrkaviek majú podlhovasté tvar a dvojité steny s krivolakými linkami. Vajíčka kapilárii majú asi polovičnú veľkosť, sú dlhšie a majú na oboch koncoch tzv. pólový rub. Vajíčka majú dvojitý obal. Vidíme i atypické guľaté vajíčka, ktoré sú vnútri čierne. Potom vidíme škroby, ostatky rastlín, potravy a niekedy potravinové roztoče, ktoré sú neškodné do vtedy kým sa nepremnožia. Vajíčka nemusia byť určite nájdené v každej vzorke trusu (trus určený k skúmaniu musí byť vždy čerstvý), na druhej strane nájdeme u silno napadnutého vtáka vo vzorke trusu veľké množstvo vajíčok. Vajíčka sa liahnu predovšetkým vo vlhkom a teplom prostredí a sú veľmi odolné. Zobne vták takéto vajíčko, vyliahne sa v čreve larva, ktorá potom dospeje do pohlavne zrelého červa. U škrkaviek trvá tento vývoj asi dva mesiace, u kapilárii iba tri týždne.
Hlísty
Tieto červy sú veľmi rozšírené vo voľne žijúcich vtákov. Tieto vtáky sú „bacilonosičmi“ hlíst. Aby ste zistili, či váš vták netrpí týmito parazitmi, vykonajte postup s trusom v soľnom roztoku (dočítate sa v hornom texte).
Pliesne
Aspergilóza
Plesňové spary môžu vniknúť pri vdýchnutí do dýchacích ciest. Pleseň však môže vzniknúť aj so pokazeného jedla. Táto pleseň bola zistená i na klasoch prosa. Boužiaľ však nie je možné jej prítomnosť spozorovať voľným okom. Napadnutí vtáci dýchajú s otvoreným zobákom alebo uhynú bez akých koľvek príznakov. V dýchacích cestách sa potom nájdu hromádky plesne, ktoré spôsobili úhyn zadusením. V počiatočnom štádiu môže ešte pomôcť veterinár. Ďalšia pleseň (Candida albicans) sa tiež môže nájsť v jedle papagája. Táto pleseň sa usadzuje v tráviacych orgánoch, hltane vtáka a v zobáku. Napadnuté orgány sú nafúknuté a majú šedý povlak. V počiatočnom štádiu môže pomôcť iba veterinár.
Iné choroby papagájov
Škriabanie
Hlavne veľké papagáje si sami vytrhávajú perie. Ide o veľmi nepríjemný jav, ktorého príčiny sú rôzne. Sú to: nedostatok určitých živín, nesprávna výživa, nuda, príliš suchý vzduch a neuspokojené hormóny. Sú vtáci, ktorý si vytrhajú všetko perie, iný si perie ohrýzajú. Pomoc je takmer žiadna. Správna výživa s dostatkami vitamínov, minerálnych látok a bielkovín, ktomu dostatok čerstvých vetvičiek, mrkvy, jabĺk a snáď i zábavy by mohlo pomôcť. Obzvlášť u veľkých papagájov má zábava veľký význam. Syrové mäso, čokoláda nebo korenená ľudská potrava spôsobí škriabanie a následkom toho je vytrhávanie pierok. Niekedy pomôže premiestnenie vtáka do inej klietky či voliery. Taktiež pomazanie horúcou tekutinou máva niekedy úspech (výťažok z aloe). V koždom prípade by sme nemali pri prvých príznakoch dlho čakať, ale jednať podľa uvedených pokynov.
Problémy pri kladení vajec
U papagájov sa stávajú problémy pri kladení vajec len zriedka, pokiaľ nie sú príliš zaťažované odchovy. Vlhké teplo, opatrné vtieranie oleja a lahká masáž od brucha k východu kloaky majú priaznivý účinok na znesenie vajíčka. Kým skôr tieto problémy zistíme, tým ľahšia je pomoc. Samiška sedí s našuchoreným perím kostrče a s zavrenými očami na biedle alebo v rohu klietky. Samozrejme, že sa i prihodí, že samička sedí v hniezdnej búdke a ošetovateľ tieto problémy nvidí. Mali by sme samičku rušiť čo najmenej.
Prerastanie zobáku a drápov
Bohužiaľ dochádza občas i k týmto javom. Tlsté a drsné bidlá spôsobí väčšie opotrebovanie pazúrov, rovnako ako vápencové kamene prispievajú k obrusovaniu zbákov. Rovnako je dôležitý je vitamín A a D.
Zápal očí
Zvlášť pri dovezených jedincov sa vyskytuje tento zápal, ihneď po dovezení navštívte veterinára, pretože zápal očí nie je následkom úrazu, ale infekcia. Nachladnutie dýchacích ciest sa môže rovnako prejavovať. Vtáky je nutné izolovať od druhých a nasadiť antibiotiká so širokým spektrom. Na tieto javy je nutné dbať predovšetkým u dovezených vtákov.
Vírusové ochorenia
Ornitóza a psitakóza
Najčastejšími vírusmi sú ornitóza a psitakóza. V minulej dobe končili úhynom. Dnešnou karanténou a prostriedkami chlórtetracyklinom a chloramfenikolom sa podarilo ochorenie zvládnuť. Pôvodca sa dá nájsť v truse a v krvi. Zdá sa, že existujú rôzne kmene, ktoré sú rozdielne nebezpečné. K prenosu na človeka dôjde znečisteným trusom alebo inými čiastočkami. Úplne typické príznaky ochorenia neexistujú.
Newcastle - ochorenie
Ide o typický mor, ktorý sa môže preniesť aj na papagáje. Nedá sa liečiť a končí smrťou. Ohrozené vtáky ochrániť očkovaním. Ochorenie nie je prenosné na človeka a u papagájov sa vyskytuje len občasne. Príznaky tejto choroby sú: nechutenstvo, problémy pri dýchaní, trasenie hlavou, poruchy pri rovnováhe, apatické chovanie, nádcha alebo hnačka.
Baktériové ochorenia
V posledných rokoch sa množia kmene salmonel (Salmonella typhimurium), hlavne u papagájov žako a amazoňanov. Náchylný sú aj mladí vtáci všetkých druhov.